Nowości

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły
  • data dodania: 25-02-2014 09:37:20
  • kategoria: diecezjalne
photo
"A więc powstańmy i z odwagą powierzmy się Matce Bożej. Dajmy się Jej poprowadzić do Jezusa i doświadczyć Jego Miłosiernej Miłości. Zbawiciel, na prośbę swej Matki, uleczy każdą naszą ranę. Rozpalmy na nowo w swoich sercach płomień nadziei."
Ile razy znajdowałeś się w sytuacji bez wyjścia? Ile razy byłeś na życiowym zakręcie? Czy boisz się o siebie i swoją rodzinę? Jak często żałowałeś swoich decyzji i chciałbyś je cofnąć, gdyby się tylko dało to zrobić? Czy beznadzieja i brak poczucia sensu są Twoimi częstymi towarzyszami?Jeśli te i podobne pytania napotykają na podatny grunt w Tobie, to znaczy, że krępują Cię węzły nie pozwalające Ci swobodnie żyć. Chrystus Pan ma jednak sposób na każde nasze zmartwienie i utrudzenie. On powiedział: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).
Nasz Zbawiciel pragnie wyzwolić nas z każdego pogmatwania i wyprostować nawet najbardziej poplątane ścieżki swoich ochrzczonych dzieci. Droga do świętości, choćbyśmy błądzili po tysiąc razy, zawsze jest do odnalezienia, jak ma się lampę wiary w Jezusa (por. Ps 119,105). Taką wiarę miała Maryja, którą z wysokości krzyża Syn Boży uczynił naszą Matką. Ją właśnie wskazał uczniowi jako dar dla Kościoła. O cokolwiek wierni proszą z miłością przez Maryję, na pewno się spełni. Ona bowiem oczyszcza nasze prośby z pychy i egoizmu, przedstawiając je Bogu jako błaganie o miłość i miłosierdzie.
Wiedział o tym siedemnastowieczny autor obrazu Maryi Rozwiązującej Węzły z niemieckiego Augsburga, H.A. Langenmantel. Łaskami słynący obraz jego pędzla pozwala wiernym dostrzec Boską rzeczywistość miłości, pokoju, światła, sensu, leżącą niejako w rękach Maryi. Ona właśnie bierze w swoje ręce poplątane życie ludzkie i swoim wstawiennictwem u Boga rozwiązuje węzły, skutecznie krępujące człowieka. To problemy, które bardzo często nosimy przez lata. Węzły kłótni rodzinnych, nieporozumienia między rodzicami a dziećmi, brak szacunku, przemoc; urazy między małżonkami, brak pokoju i radości na łonie rodziny, lęk, rozpacz małżonków po rozwodzie, rozkład rodziny, węzły bólu spowodowane nałogami dzieci, ich chorobą, czy oddaleniem się od Boga; węzły alkoholizmu, narkomanii, pornografii, hazardu; węzły zranień fizycznych, psychicznych i moralnych zadane przez innych; zniewoleń duchowych i demonicznych opętań; niechęć boleśnie nas torturująca; poczucie winy po dokonanej aborcji, nieuleczalne choroby, depresja, bezrobocie, strach, samotność, niewiara, pycha… Wszystkie one są w naszym życiu konsekwencją grzechu osobistego bądź społecznego, a także braku rozsądku.
Skuteczną i pewną modlitwą ratunkową jest powstała w 1998 roku Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Ułożył ją argentyński ksiądz Juan Ramon Celeiro. Zyskała ona aprobatę biskupa Buenos Aires, który kiedyś przywiózł z Niemiec kopię tego obrazu. Tym biskupem był kard. Bergolio – dzisiejszy papież Franciszek.
Od tamtej pory nowenna została przetłumaczona na ponad 20 języków świata, w tym na arabski i Braila. Maryja w tym wezwaniu czczona jest w licznych krajach Europy, Ameryki Łacińskiej, a także i w Polsce. Otóż od przynajmniej od 18 lat odbiera kult w małej miejscowości o nazwie Kąty Rybackie, na Mierzei Wiślanej, która należała kiedyś do diecezji gdańskiej. Tam ks. Marek Cieślak, pierwszy proboszcz i budowniczy parafii, umieścił kopię obrazu z Augsburga i żywo rozsławił kult Maryi. W tym roku przypada 25 rocznica utworzenia parafii. Na tę okazję, odnalazłszy nowennę, ks. proboszcz Marek postanowił wydać Nowennę i dać ją dla pożytku duchowego wiernych. Śmiem twierdzić, że w cudowny sposób Matka Boża posłużyła się także moją osobą, aby nowennę opracować, przetłumaczyć i nadać jej szczegółowy komentarz teologiczny. Ks. Cieślak (a prywatnie mój ojciec chrzestny) zaprosił mnie do redakcji książeczki z modlitwą o rozwiązanie węzłów. Doświadczony posługą modlitwy o uwolnienie, zarówno w naszej diecezji, jak i w Warszawie, uznałem tę formę modlitwy za przepiękną syntezę potrzeb naszych czasów i polskiej pobożności Maryjnej. Diecezja elbląska, na której terenie od 1992 roku znajdują się Kąty Rybackie, po zbadaniu treści Nowenny nadała jej Nihil obstat oraz Imprimatur, co znaczy, że nie zawiera błędów teologicznych i można ją drukować. Osobiście cieszę się, że dar studiowania teologii przynosi owoce dla uświęcenia ludu Bożego także w postaci tej nowenny.
Tak więc Maryja Niepokalana, jako najpiękniejsza z ludzi, znająca trudy życia na ziemi, jest w stanie nas zrozumieć i wspomóc. Posłuszna swemu Synowi, zawsze wyprasza nam Jego łaski. Bądźmy Jej za to wdzięczni. A jeśli sami nie czujemy potrzeby modlitwy za siebie, polećmy tę nowennę naszym bliskim. Człowiek otwarty na cierpienie i biedę bliźnich, powinien zawierzyć Matce Bożej i troszczyć się o najuboższych. I nie zawsze chodzi tu o najmniej posiadających. Większą biedą jest właśnie trwanie w poplątaniu swojego życia, bez nadziei, że coś się zmieni. Tymczasem Kościół troszczy się o swoje dzieci, a jego Matka, Maryja jest szczególną osobą w tym dziele. Maryjo Rozwiązująca Węzły – Módl się za nami!
Ks. Krystian Wilczyński

Książeczka z Nowenną do nabycia w Diakonii Słowa naszego Ruchu oraz w księgarniach katolickich.
Dostępna jest również poprzez internet:
http://sklep.emmanuel.pl/nowenna-do-matki-bozej-rozwiazujacej-wezly.html
dodał(a): G.K.Gilewicz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgodę na to)

Nasza strona: